KASET ÇAĞI Türkiye Rock Tarihi
TAŞ PLAK ÇAĞI '20-'61 VİNİL PLAK ÇAĞI '62-'80 KASET ÇAĞI '81-'91 CD ÇAĞI '92-'05 İNDİRME ÇAĞI '05-...
 • Kaset Çağı

  Barış Manço'nun 1980'de çıkan son 45'lik plağı sonrasında Türkiye'de plak üretimi iyice yavaşlıyor. Tüm müzik üretim firmaları albümleri kaset formatında basmaya başlıyor. 80'li yıllar içinde Eurovision'da elde ettikleri başarılarla Klips ve Onlar' ve Mazhar Fuat Özkan'ın, ayrıca Tekrar Türk vatandaşlığına kabul edilen Cem Karaca gibi isimlerin nadir olarak plakları basılıyor. 1981'i "Kaset Çağı" olarak kabul etmemize rağmen, Aqua, Whisky ve Bulutsuzluk Özlemi gibi bir kaç grubun ilk albümleri ancak 1986'da piyasaya çıkabiliyor. 1993'de Mavi Sakal'ın "2" adlı albümünün çıkması nedeniyle 1992'yi de bu dönemin sonu kabul ediyoruz. Ancak kasetlerin de 2010 yılına gelene kadar gittikçe basımı çok azalsa da çıkabildiğini hatırlatalım.

 • Putlar yıkılıyor

  30 Mayıs 1981 bir anlamda 80'li yılların açılışını yapan gün oldu. Konserin iki ayrı anlamı vardı. İlki 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında, özellikle gençlerin bir araya geldiği organizasyonlar hayli zorlaşmıştı.Egzotik Band grubunun Fitaş sineması konseri, 80 sonrası yükselişe geçen yerli rock grupları için bir başlama işaretiydi. Ayrıca 70'li yıllarda adını tepeye yazdırmış olan Barış Manço, Cem Karaca ve Erkin Koray'dan sonra ilk gençler bu alanda seslerini en yüksek şekilde duyuruyordu. Müzik yazarı Deniz İzgi biraz da bunun heyecanıyla olayı Gong "Putlar Yıkılıyor" manşetiyle olayı Gong dergisinde vermişti.

 • Değişim rüzgarları

  80'li yılların başlangıcıyla birlikte birer ikişer ortaya çıkıp sayıları hızla artmaya başlayan gruplar, çay bahçesi, sinema ve düğün salonu gibi bulabildikleri yerlerde konserler vermeye başladı. 80'li yıların ortasına gelindiğinde o zamanlar alım koşulları hayli ucuz olan Açık Hava Tiyatrosu'nda da konserler vermeye başladılar. Artık tek eksikleri ve hayalleri bir albüm sahipi olmaktı. Ne yazık ki bu grupların ortaya çıkış dönemleri Plak üretiminin son bulduğu ve kaset üretiminin hakim olduğu günlere denk gelmişti. CD'nin ortaya çıkmasına ise henüz 5 - 6 yıl vardı. Müzik yapımcılığına Unkapanı çarşısının hakim olduğu günlerde kaset çıkartmak da oldukça zordu. İlk olarak kayıt yapmanın sonra da bunu kaset olarak bastırmanın zor olduğu o günlerde, bazı gruplar şartları zorlamaktan vaz geçmedi. Aqua 1986 şubatında "Güneşte Dolaşmak" adlı kasetinin kendi çabalarıyla piysaya sundu. Bu soft rock albümün ardından, İlk Türkçe sözlü heavy metal albümü Whisky'den geldi. Bu albümleri zamanın yeni akım progressive rock Meridian'ın albümü ve protest rock'ın öncü Bulutsuzluk Özlemi izledi. İstanbul piyasasından uzak olmakla birlikte Muğla'dan Örümcek de 1986'da ilk kasetlerini çıkartan bu gruplar arasında yerini aldı.

 • Bursa Rock Festivali

  1986'da ilki gerçekleşen Bursa Rock Festivalleri, 1987'de 1. Rock Festivali adını alaarak organize edilmeye başlandı. Bu Türkiye'de her yıl düzenli gerçekleşen ilk rock festivali oldu. Festivallerin gerçekleştiği 1987 - 1992 arası Bursa "Rock City" olarak anıldı. Günümüzde yola devam eden Pentagram, Şebnem Ferah (Volwox) ve Teoman (Mirage) bu festivallerde kalabalık izleyici karşısına çıktı. 

B' DE BÖYLE BAK