VİNİL PLAK Türkiye Rock Tarihi
TAŞ PLAK ÇAĞI '20-'61 VİNİL PLAK ÇAĞI '62-'80 KASET ÇAĞI '81-'91 CD ÇAĞI '92-'05 İNDİRME ÇAĞI '05-...
 • Vinil Plak Çağı

  Barış Manço'nun 1962'de çıkan ve "The Twist - Let's Twist Again"adlı çalışmaları içeren ilk 45'lik plağıyla rock müzik tarihimizde vinil plak dönemi başlıyor. 70'li yıllarda etkisini arttırarak sürdüren kaset formatı karşısında plak üretimi 80'li yılların başına kadar direniyor. yine Barşı Manço'nun "Hal Hal - Eğri Eğri Doğru Doğru" çalışmalarının yer aldığı 45'lik plakla bu dönem son buluyor.

 • Anadolu pop doğuyor

  1964 yılında gerçekleşen “10’uncu Balkan Melodileri Festivali”'ne, Türkiye'den giden ekipte Tülay German da yer alıyordu. Sanatçı burada Erdem Buri'nin düzenlediği“Burçak Tarlası” adlı türküyü seslendirdi. Türkiye’ye birinci olarak döndüler. Yarışmanın ardından Tülay German bu şarkının yer aldığı 45’lik bir plak doldurdu. "Burçak Tarlası" Anadolu Pop tarzının  ilk öncülerinden birisi oldu. Yine 1964’te, Alpay ilk 45’lik plağını çıkarttı. Bu plakta yer alan “Kara Tren” ve “Gelin Ayşem”  şarkılar da Burçak Tarlası'yla birlikte Anadolu Pop'un öncü şarkıları oldu.

 • Altın Mikrofon Müzik Yarışması

  1965 yılında Hürriyetgazetesi'nin düzenlemeye başladığı Altın Mikrofon müzik yarışmaları, en popüler olduüğü ilk 4 yılda bir çok yıldız ismi müzik dünyamıza kazandırmıştır. Bu isimler arasında Cem Karaca, Erkin Koray, TPAO Batman Orkestrası, Mavi Işıklar, Moğollar, Silüetler, Haramiler, Rana - Selçuk Alagöz kardeşler, Yıldırım Gürses ve Ferdi Özbeğen bulunmaktadır. bu yarışma için 1965 - 1968 arası çıkan plakların bir çokğu rock müzik tarihimizin ilk önmli kayıtları arasındadır. Bu plakların kapaklarını sitemizin arşiv bölümünde inceleyebilirsiniz

 • Erkin Koray geliyor

  Erkin Koray'ın “It’s So Long /Bir Eylül Akşamı” şarkılarını içeren ilk 45’lik plağı 1966'da çıkmıştır. Bu plağın kayıtları 1962’de gerçekleştirmiş ancak Melodi Plak’ın gecikmesi ve Erkin Koray’ın askere gidişiyle kayıtların yayınlanmasıuzun bir süre beklemiştir. Yine 1966'da bu kez Sayan Plak’tan “Balla Balla /You’ve Got To Hide Your Love Away /Watcha Gonna Do About It /Its All Over Now” adlı çalışmaları içeren bir 45’lik plağı daha çıkmıştır.

B' DE BÖYLE BAK