• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

Progressive Rock'ın önemli temsilcilerinden Nemrud, kendi adını taşıyan üçüncü stüdyo albümünü hem CD hem de plak formatında, Rainbow45 Records etiketiyle müzikseverin beğenisine sundu.


Vokal ve gitarda Mert Göçay, klavyeli çalgılarda Mert Topel, vurmalı çalgılarda Mert Alkaya'dan oluşan grubun orijinal kadrosundan Aycan Sarı ise İngiltere'ye taşınması sebebiyle, yerini müzikseverlerin yakından tanıdığı bas gitarist Levent Candaş'a devretmiş.

Soundunu deneysellikle süsleyen Nemrud'un, yeni albümündeki mistik ve fantastik söylemlerin mitolojide karşılık bulması ise albümün en önemli özelliği sayılabilir. Yeryüzünün hiçlikten yaradılışından, tanrıların Nemrud Dağı'nı mesken tutmalarından, tüm insanlığa erdemlerini aktarmaya çalışmalarından, Fırat Nehri'nin oluşumundan, paranın ve gücün anlamsız, tıpkı Fırat Nehri'nin akan suları gibi gelip geçici olduğundan bahsediliyor. 

Albüm Aralık 2015'te Kadıköy Moda'daki Erekli Tunç Stüdyoları'nda analog olarak kaydedilmiş. Mix ve mastering çalışmaları İtalya'da tamamlanmış.

Albüm kapak tasarımı konusunda ise apayrı bir öneme sahip. Tasarım, Türkiye'nin en önemli illüstratörlerinden, tekstil ve moda konusunda ünlü bir akademisyen olan, sanatçı Betül Dengili Atlı'ya ait. Betül Hanım 1969-1975 yılları arasında tasarladığı plak kapaklarıyla, o dönemde adından çok bahsetmişti. Aradan geçen bu süre içerisinde ise başka albüm kapağı tasarlamamıştı. Seneler sonra ise Nemrud, Betül Dengili Atlı'nın imzasını attığı tasarımla, albümün önemini katmerlemiş oldu. 

Betül Dengili Atlı, tasarımda albümün konseptini yansıtmakla kalmayıp aynı zamanda dinleyiciye şifreli mesajlar vermiş. Eski bir Türk alfabesi ile verdiği bu gizli mesajların ne olduğunu bulma işini ise müzikseverlere bırakmış.

Albümün şarkı sözlerinin bulunduğu insert çalışması Buğra Batuhan Berah'a, plağın genel tasarımı ise Burç Oktay'a ait.

Geçtiğimiz iki albümüyle ülkemizde ve yurt dışında önemli bir hayran kitlesi edinmiş olan Nemrud, yeni albümüyle hayran kitlesini daha da arttıracağa ve adından daha çok konuşturacağa benziyor.
 

Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz