• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

    Kimi konserler zamanda geriye dönüp bakınca değeri daha iyi anlaşılır. Bu konserlerden birisi daha yaklaşıyor. Scorpions tam artık sahnelerden çekildi denildiği bir anda dünya turnesine çıktı ve yine ülkemize geliyor. Bu kez yerli rock sahnesinin iki önemli ismi, Şebnem Ferah ve TNK Küçükçiftlik'te ortamı Scorpions'dan önce ısıtacak. Nikki Wild ve Elçin Özsoy da seçecekleri parçalarla aksiyona aksiyon katacak. Ve bu kez büyük ihtimal Scorpions'la topraklarımızda son kez buluşacağız.

    Scorpions'la ilk buluşmamız, 16 Eylül 1993'te İzmir Alsancak stadında gerçekleşmişti. İzmir'de yaklaşık 10 bin kişiye seslenen grup, ertesi gün İstanbul İnönü Stadı'nda 15 bin kişi karşısına çıkmıştı. Bu buluşmayı, İKSV'de genel müdür olmadan önce o zamanlar koordinatörlük görevini yürüten ve sıkı bir Scorpions fanı olan Görgün Taner sağlamıştı. İzleyici sayısının bu kadar az olmasında, 13 Eylül 1993'te aynı yerde 33 bin kişiyle gerçekleşen Bon Jovi konserinin de payı vardı. 1993 yazında o güne dek seyirci olarak "görmemişin konserleri olmuş" gibi stadlara hücum etmiştik. Üstalik bu buluşmalar, o dünya yıldızlarının en parlak olduğu günlerde gerçekleşmişti. Bütçeler alt üst olmuş, Türkiye'nin dört bir tarafından konserlere kaçan gençlerin aileleri de artık önlemler geliştirmeye başlamıştı. Scorpions'ın daha sonra başka ziyaretleri olduysa da bu ilk buluşmaların yeri ayrıdır.

    17 Eylül 1993'te Scorpions'ın ilk İstanbul konserinde ön grup olarak, Kurban'dan tanıdığımız Kerem Tüzün'ün ilk grubu Nuh'un Gemisi vardı. Eğer 1995'de grubun kurucu elemanlarından Esat Sürek'i kanserden kaybetmeseydik, bu grup da yükselenler arasında yer alacaktı. Ama bu başka bir hikaye.

    Konserler tarihimizin unutulmayacak anlarından birisi daha yaklaşıyor. Önümüzdeki zamanlarda gerçekleşecek Türkiye Rock Tarihi sergilerinde yan yana yer alacak iki afişi görüyorsunuz. İlk afişe sizden önceki kuşak dinleyiciler arasında gururla bakacak olanlar var. Diğer afişe baktığınızda siz de benzer duyguları yaşayabilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın.

Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz