• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

“KEŞİF SAHNESİ”NİN KEŞİFLERİ

Değerli müzik yazarı dostumuz Barış Akpolat, Zeytinli Rock Festivali’nin açmazı olarak yeni gruplara yatırım yapılmadığını düşünmüş ve Birgün Gazetesi’nde bu konuyu eleşrtirmiş. Hemen kendimce bir cevap vereyim; Bir çok müzisyen, müzik yazarı ve programcısı, işini gücünü bir tarafa bırakıp günlerce bu festivalin “Keşif Sahnesi”ne çıkacak gruplarını belirlemek için çalıştı. Festivalin organizatörleri ne derece bunun kıymetini bilir ve gelecekte bunu doğru değerlendir orası ayrı konu. Ancak yurtiçi ve yurt dışındaki çeşitli noktalarda yüzlerce grup, sabahtan başlayıp gecenin geç saatlerine kadar süren maratonlarda sabır ve dikkatle dinlendi.

Zeytinli Rock Festivali’nin Yüzdeyüz Müzik Ekspres - “Keşif Sahnesi” için harcanan emek ve masraf, bu yıl ana sahne için yapılan hazırlıklardan hiç de aşağı değildi. Hatta bu işe ayrılan mesai, ana sahne organizasyonu için olandan çok daha fazlaydı.

Elemeler, yurt içi ve yurt dışı birçok noktada gerçekleşti. İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya elemelerinin jüri üyeleri arasındaydım. Bu elemelerin katılmış olduğum duraklarında verilen bir kaç fireyi saymazsak yaklaşık 100 grubu canlı çalınan 2’şer parçalık performanslarıyla dinleme fırsatımız oldu. Benim katıldığım bu elemelerde yedekler dışında finale kalan 18 grup şöyle sıralandı.

İstanbul; Kurukafa, Kırk’iki, Koma Redakte, Betül Alkaçar, Mist

İzmir; Opikap, Cosy, Positive Live Project, God Mode, Sweet Shadow

Ankara; 163, Sütü Kakao, Her Kafadan Bir Ses, Nadas, Grup Dört

Antalya; Meşona, Angona, Baltaburun

Bu illerde gördüğüm kadarıyla, kimi gruplar festivalin “Keşif Sahnesi”ne çıkma şansından başka fırsatlar da yakaladı. Bu illerde finale kalsın ya da kalmasın, bir çok yarışmacıya Arpej Müzik stüdyosunun kapıları açıldı. Yani Zeytinli Rock Festivali’nin gelecekte sahneye çıkacak gruplara yatırımı bir yana, bu sahne dışında da adı duyulacak birçok ismin ilk kayıtları yine bu festival sayesinde yapılacak.

 Yine bu illerde daha önce albüm çıkartmış, belli bir noktaya gelmiş gruplarla karşılaştım. Kimse geldiği bu noktada, kendisinden daha amatör isimleri küçük görmedi ve “Ne münasebet, bizim ne işimiz var burada” havalarına girmedi. Amatör ruhu kaybetmedikleri ve bu ortamı solumaktan dolayı eğlendikleri belliydi.

Yukarda, jüri üyeleri arasında bulunduğum illerin finale kalan isimlerine gelince. Her ilde elemelerin hemen ardından yaptığımız jüri toplantılarında şaşılacak bir fikir birlikteliği yaşandı. Dışarıda kaldığına üzüldüğümüz gruplarda olsun, finale kalması gereken sayıda isimlerde olsun çok büyük oranda hemfikirdik.

Burada dışarıda kaldığına üzüldüğümüz isimler içinden bir kaçını daha, buraya eklemek istiyorum.

Dalganabak,

Hasan Azze,

Kırkbinsinek,

Murat Özel,

Zeytin,

La Dee Eda,

Meta,

Seraf,

Zincir (Cemre Akman),

Parça Tesiri,

3 Deyince,

Edelvays,

Kare

Büyük Birader

Tahrip

Wicca

Bu isimler arasında Büyük Birader, Tahrip ve Kırkbinsinek zaten albümlerini dinleyicilerine ulaştırmış belli bir dinleyici sayısına ulaşmış isimler. Hasan Azze’nin de tam ben bu yazıyı hazırlarken albümü çıkmıştı. Albümü henüz olmayanların da kayıtlarının peşine düşüp, mümkün olduğunca radyo programımda yer vermeye çalışacağım. Ayrıca Elif Türkay, Gettodan Çıkış, Madde, Sonraki İstasyon ve Sansür de bir sonraki adımlarını merak ettiğim isimler. Festivaller tarihimizin “Yeni nesle destek” konusunda en büyük adımı atıldı. Tüm seyirciler, umarım bu desteğin sonuçlarını keyif eğlence içinde görecektir.

Gönül isterdi ki en azından sosyal medyada, Barış’ın belirttiği şekliyle “irili” grupların yer aldığı afişler olduğu gibi keşke birkaç tane de “ufaklı” grupların yer aldığı duyurular da olsaydı. Çünkü bunu hak edecek kadar emek ve zaman harcandı. Masraf yapıldı.

Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz