• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

Yüzyüzeyken Konuşuruz’un geçtiğimiz Temmuz ayı başında dinleyenlere sunduğu “Canavarlar” adlı muhalif şarkı ve videosu Fono Müzik tarafından yayından kaldırılmıştı. Çok geçmeden Ne Farkeder adlı ikinci video da bugün aynı firma tarafından internetten kaldırılmış bulunuyor.

Yüzyüzeyken Konuşuruz, sahnelerde ve dijital ortamda müzik üreterek varlığını sürdürmeye çalışan bir grup. Ve şu anda solunum cihazları kapatılmış durumda. Grubun isyan etmekten başka çaresi yok. Facebook üstünden yayınladıkları mektup, bir nevi hukukçu dostlarına imdat çağrısı niteliğinde.

 

İşte mektupları;

“Köklü(!) plak şirketimiz Fono Müzik işsizlikten çok sıkılıyor olmalı ki Canavar'dan sonra iki gün önce yayınladığımız Ne Farkeder isimli şarkıyı da bugün itibariyle internetten kaldırtmış bulunmaktalar.

Bizim de artık grup olarak bu arkadaşları ifşa etmekten başka çaremiz kalmadı. Yaklaşık üç yıl önce çeşitli vaatlerle bizi kandırıp imza attırdılar, üç yıl içinde iki albüm kaydedip yayınladık. Maddi kaygıları nedeniyle uzun süreçlerde kaydetmek istediğimiz bu albümleri üç gün gibi komik bir süreçte bize zorla canlı çaldırtarak kaydettirdiler, tabii ki içimize sinmedi. Sizin dinlerken "albümde bozmuşlar abi" demenizin sebebi plak şirketimiz yüzünden kafamızdaki şeyi tam olarak yapamadığımızdan kaynaklanmıştı. Bu süreç içinde söz verdikleri hiçbir şeyi gerçekleştiemediler; plak vaadi, klipler vs... Son üç aydır da çalışmalarına devam ettiğimiz üçüncü albümün kayıtlarına başladığımız halde ses mühendisimizin parasını ödemedikleri için kaydettiğimiz şarkıları ses mühendisimizden teslim alamadık. 


Bunun üzerine geçen üç yıl içinde birçok tehdit ve manipülasyona maruz kaldık. Geçen yıl grubun dağılması da plak şirketyle alakalı bir olaydı. Başka bir çaremiz kalmadığı için bu adamlardan kurtulabilmek için grubu dağıtmaya karar vermiştik fakat sonra bizi yine tehdit ve manipülasyonla vazgeçirdiler.


Biz grup olarak çok çaresiz bir durumdayız ve kanımızı emen, emeğimizi sömüren ve gençliğimizin en güzel yıllarını boşa harcayan bu unkapanı mafyası için bir boykot başlatıyoruz. Bizi seven, dinleyen tüm dostlarımızdan, müzisyen arkadaşlarımızdan, sektörde plak şirketleriyle bu sorunları yaşayan dostlarımızdan sosyal medyada destek bekliyoruz. Yalnız olmadığımızı bize hissettirmenizi diliyoruz. 


Konuyu hukuğa taşıyacağız, avukatlardan da destek bekliyoruz. Bir daha hiçbir zaman müzik gruplarının böyle kan emici plak şirketlerine bulaşmaması için bizim yaşadığımız her şey örnek olsun. 
FONO MÜZİK Kan emici bir unkapanı mafyasıdır.”

..........................................................................................................................................

FONO MÜZİK'TEN YÜZYÜZEYKEN KONUŞURUZ'A CEVAP

Yüzyüzeyken Konuşuruz’un yaptığı açıklama sonrası Fono Müzik cephesinden de bir açıklama geldi. Grubun eski elemanı ve firmayla anlaşmasını sağlayan Burak Güngörmüş, Kaan Boşnak’ın kendisine attığı bir mesajı ve kendi açıklamalarını göndermiş

Arkadaşlar, bugün Kaan Boşnak'tan tehdit ve yalan dolu bir mesaj aldım. Mesaj şu şekilde : 
"Bu şarkıyı da kaldırtarak Başınıza çok büyük bela aldınız. Sosyal medyada ailleniz ve şirketiniz hakkında boykot başlatacağım. İnsanın işi ve emeğiyle böyle oynanmaz, sizin için yaptığım her şey haram olsun, üzerimden kazandığınız her şey boğazınızdan gelsin, ocağınıza ateş düşsün inşallah. Dayılarımı arattınız bana en sonunda, istanbula geliyorlar sizi bulmaya hayatınızın sonuna kadar o belayla uğraşıcaksınız kaçacak yeriniz kalmayacak. Kendiniz kaşındınız" 

Kimin mafya olduğu çok açık belli oluyor Kaan'ın mesajından. Yaklaşık 2 yıldır kendisiyle hiç irtibatım olmamıştır. 

Kimseye zorla sözleşme imzalatmadık. Stüdyoda da kimseye zorla bir şey kabul ettirmedik. Bütün çalışma arkadaşlarımız buna şahittir. Tabi canlı kayıtlar için Deneyevi stüdyosuna bir kez daha teşekkür ederim. Hayat boyu gurur duyacağım iki albüm gerçekleştirdik. Yeri geldi bas çaldım, menajerlik yaptım, yapımı üstlendim. Beraber müzik yaptığım bir arkadaşımdan böylesi bir düşmanlık ve tehdit göreceğim aklımın ucundan geçmezdi. Yüzyüzeyken Konuşuruz'u Fono Müzik'le anlaşmasına ön ayak olmuş biri olarak söyleyebilirim ki Fono'nun aramaları ve uyarıları ben ayrıldıktan sonra Kaan Boşnak tarafından hiç cevaplanmamıştır. Diyalog kurulmasını engelleyip daha sonra da kamuoyunu kendi tarafına toplamaya çalışan bu kişi hakkında daha fazla yazmak da istemiyorum. Sorunuz varsa cevaplamaya hazırım. 

Şunu da ekliyeyim. Kendisinin yukardaki mesajına cevabım "Cahillerden olma."

 

Bu arada Kaan Boşnak’ın “Dayılar”la ilgili yazdığı bölüm okununca akla 2014 yılında yaptıkları bir röportaj geliyor;

Burak GüngörmüşBen kendi açımdan neyin neresinden tutabiliyorsam, onu kaldıranlara yardım etmeye çalışıyorum. Birinci albüm oldu, ikinci albümü yaptıktan sonra daha çok insana ulaşacağımızı ümit ediyorum. Güzel bir müzik yapıyoruz, ben seviyorum Kaan’ın yazdıklarını; kendim yazmışım gibi hissettiğim, peşinden koştuğum güzel sözler. Ortak hayallerimiz güzel…Yurt dışında festivallere gitmek istiyoruz, oralarda kendi dilimizde söylemek istiyoruz. Güzel her şey, çok seviyorum arkadaşlarımı, yapımcı gibi değil bir müzisyen gibi bakıyorum.

Kaan Boşnak: Dayı gibi bakıyor : )

Dayı dediğiniz kimdi bu arada, Açık Radyo’daki programda da sürekli bahsi geçti… Siz misiniz dayı? : )

Burak Güngörmüş: Herkes dayı aslında bizde, çok kafa karıştırıcı bir şey … (gülüşmeler) Biz öyle güzel, öyle samimi bir arkadaşlık kurduk ki hep birbirimizi kollama üzerine, “dayı” kavramını geliştirdik. Hepimiz birbirimizin dayısıyız : )

 

Röportajın tamamı şurada;

https://gunesinenerjisi.wordpress.com/category/yuzyuzeyken-konusuruz-roportaj/

 

Anlaşıldığı kadarıyla Yüzyüzeyken Görüşürüz ve yapımcı firması Fono Müzik arasında tüm gemiler yanmış görünüyor. Ortada Sadece 2 parçasını bildiğimiz bir albüm var. Şu anda grubun dinleyicileri için önemli olan soru şu; Biz bu albümü dinleyebilecek miyiz?

Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz