• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

Pearl Jam 20 yıl önce buradaydı

1996’da müzikte değişimin yaşandığı günlerden geçiyorduk. Stad konserlerinin ülkemizde görülmesinin üstünden henüz 3 yıl geçmişti. 1994 ekonomik krizinin yaşandığı günlerin ardından düzenlenen konser sayısı yine artmaya başlamıştı. Roll müzik dergisi ilgiyle karşılanmış, Kemancı’yla standartları yükselen  rock barlar peşpeşe açılmıştı. Yerli rock üretiminde gerçek anlamda patlama yaşanıyordu. Kargo, Özlem Tekin, Ünlü ve Pentagram gibi isimlerle bu süreç başlarken, “yeraltı” üretimi de etkindi. Akmar Pasajı’nda da sayısı belirsiz çeşitte fanzin ve self yapım albümler alıcılarına ulaşmaktaydı. Bir çok radyo istasyonunda ve Aptülika’nın Hıbır’daki köşesinde bu hareketliliği takip etmek mümkündü.

İşte böyle günlerin yaşandığı zamanlarda o unutulmaz stad konserlerine imza atan Ahmet San, Peral jam’i İstanbul’a getirdi. Konser o güne dek böyle bir amaç için kullanılmamış olan Dünya Ticaret merkezi’nde gerçekleşti. Şimdilerde CNR Fuar alanı olarak kullanılan bu yerde büyük bir ses probleblemi yaşandı. Vahim başka problemler de vardı. En önce grup, konserine kesinlikle sponsor alınmasını istemiyordu. Grubun saygıyla karşıladığımız bu talebi tabi bir çok kısıntıda kendisini gösterdi. Konsere gidiş gelişlerde, şehir merkezinden ulaşım oldukça güç karşılandı. Daha önemlisi şu an sizlere ulaşan çekimlerin yapılması ciddi biçimde tehlikedeydi.

Konser günü benimle gelen Kanal D kameramanı ve bir iki tv daha o gün kendilerine çekim için özel bir alan olmadığını öğrendi. Konserin ilk anları başlarken arkamızda duran taşıyıcı sütünlar ve yaklaşık 2 metre yükseklikteki çıkıntıları fark ettğimde kameramanımıza aklıma geleni söyledim. Önce ben onun omuzuna basıp çıkıntıya yerleştim ve kamerasını aldım. Sonra o da yerdeki bir başka izleyicinin yardımıyla yanıma geldi ve kamerasını alarak zaman kaybetmeden çekime başladı. Bunları yaparken zamanla yarışıyorduk. Çünkü bir de çekim için izin verilen ilk birkaç parça kadar süremiz vardı. Bizi gören diğer kameramanlar da yanımıza ve diğer sütuna yerleşmeye çalıştı. Görevliler gelip bizi indirmeye çalışırken ilk parça güme gitmiş ama takip eden 3 parça poyunca çekim yapmayı başarmıştık. Bu konser kayıtları, Eko TV’de o günlerde yeni başlamış olan programlarımda kullanılan ilk dış çekimlerdi. Çekimlerden o şartlar içinde doğru düzgün elde ettiğimiz “Hail Hail”i şimdi tüm müzik severlere sunuyoruz.

Kaynak : https://www.turkiyerocktarihi.com/d/1565/pearl-jam-hail-hail-istanbul-1996
Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz