• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

Zorlu PSM'de, İz Bırakanlar serisi kapsamında 1 Aralık 2016'da sahne alan, ilk yarısında Mavi Işıklar'ın, ikinci yarısında ise Erkut Taçkın'ın sahne aldığı nostaljik ve unutulmaz bir gece yaşandı. İşte o geceden tadına doyulmaz anlar...

1964'te Çetin Yavuzdoğan, Metin Yavuzdoğan, Nejat Toksoy, Cihat Günaydın ve Zamir Manisa'dan oluşan beşli tarafından kurulan rock grubu Mavi Işıklar, Amerikan rock müziğinden esinlenerek oluşturdukları tarz ve müzikle 60'lı yıllarda bir çıkış yakaladı. Daha sonradan aynı tarzı Anadolu'nun melodileriyle harmanlayarak daha özgün bir sound yakalayan grup, Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasında iki kere aldıkları ikincilikle ve Helvacı, Kanamam, Ankara Rüzgarı,  İyi Düşün Taşın adlı şarkılarıyla kitlelerce duyulmaya başladı. 70'lerde yatak odalarını sahneye taşıyıp pijamalarıyla çıktıkları eğlenceli canlı performanslarıyla adından söz ettirmeye devam eden Mavi Işıklar, 90'lara kadar çalışmalarını sonlandırsalar da 2000'lerde bir araya geldikleri konserlerle eski formlarını koruduklarını gösterdiler.

Türk rock müziğinin ilk temsilcilerinden Erkut Taçkın; kariyerine Güngör Yücel, Ersin Yüce, Erkan Gürsal ve Durul Gence'yle birlikte çaldığı Deniz Harp Okulu ve Lisesi Orkestrası'yla başlamasının ardından Okan Dinçer ve Kontraslar isimli grupla çıkardığı Mühür Gözlüm adlı 45'likle adından söz ettirmeye başladı. Yıllar içinde en büyük klasiklerden biri haline gelen Beyaz Ev'i 1975'te yayınlayan Taçkın ardından çıkan Yeryüzü Cenneti, Çaren Yok, Erkek Olana, Gitmek Düştü Bana gibi şarkıların yer aldığı LP’si ile Türk rock müziğine  damgasını vurmuştu. 80'li yıllarda müziği bırakacağını açıklasa da TRT Caz orkestrası ile yaptığı dillere destan konserler ve ara ara çıktığı sahnelerle bugüne kadar gelir.

Erkut Taçkın ve Mavi Işıklar Türk pop’unda resmen tarih yazmışlar.

1 Aralık'ta Zorlu PSM'de İz Bırakanlar serisi kapsamında gerçekleşen ve ilk yarısında Mavi Işıklar'ın, ikinci yarısında ise Erkut Taçkın'ın yer aldığı bu konser, bu tarihe bir yolculuk yapmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsattı. Eski rock'n'roll'un nostaljik melodilerini hatırlatan bir gece olarak hafızalardan uzun süre silinmeyecek!

Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz