• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

Geçenlerde İlham Gençer, “Çatı” da Amerikalı caz takdimcisi Willis Conover şerefine küçücük bir müzik festivali tertipledi. Tanınmış birçok müzisyenin katıldığı bu neşeli güne ait haber ve fotoğrafları okuyucularımıza sunuyoruz.

Amerikan hükümeti hesabına Ortadoğu memleketlerinde caz müziğini tanıtmak ve sevdirmek maksadı ile bir seyahate çıkmış bulunan Amerika’nın Sesi Radyosunun caz programlarının ünlü takdimcisi Mr. Willis Conover, geçenlerde memleketimize geldi. İstanbul’da bulunduğu müddet içinde caz müziği hakkında konferanslar verdi. Türk müziğini tetkik etmek fırsatını da bulan takdimci Türk sazları ile meselâ ut, tambur ve kanunla da caz müziğinin gayet iyi çalınabileceğini ifade etti. Türkiye’deki caz hakkında da “Şimdiye kadar dolaştığım memleketlerdeki caz anlayışından çok üstün olduğunuzu memnuniyetle ifade edebilirim” dedi.

Sevimli şarkıcı Sevinç Tevs de o gün Çatı'da idi. Yakında radyo programlarına da başlayacak olan sanatçı, istek üzerine mikrofona gelerek yeni ve çok güzel şarkılar söyledi.

Ünlü caz programı takdimcisi Conover’in en beğendiği genç elemanlardan biri de Eray’dı. Sazına olan hâkimiyeti ile daima dikkati çekiyordu.

İlham Gençer yakında kendi sahasında bir inkılâp yapmak üzere... Yıllarca önce Erdoğan Çaplı’nın Ankara’da Ahmet Yatman’la beraber yaptığı yeniliği, şimdi de Gençerler, Kanuni Necdet Varol’u aralarına almakla yapıyorlar! Böylelikle Türk sazlarıyla hafif Batı müziği dinlemek mümkün olacak.

Kaynak : https://www.turkiyerocktarihi.com/d/1604/meshur-bir-amerikali-caz-takdimcisi-diyor-ki-
Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz