• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

Sıkıntılı ve zor zamanlardan geçsek de 2014’den beri yaz aylarında konaklamalı festivaller gündemde. 2010’da başlayan ivmenin düşnesinden sonra bu gelişme sevindirici. Günümüzde ilk festival deneyimini yaşayan gençler için H2000, Rockİstanbul, masstival, Radar, Efes One Love. Rock The Nations, Sonisphere ve nicesi, büyüklerden duyulan fantastik birer masal gibi. 2010’lar başlarken Foça ve Zeytinli rock festivalleriyle müzik ve tatilin keyfini bir arada çıkartmaya başlamıştık ancak bu çok sürmemişti.

2014’de Zeytinli Rock Festivali 4 yıllık bir aradan sonra Umut Kuzey tarafından tekrar hayata geçirildi. Festival hem katılımcı grup ve solistler hem de izleyici tarafından coşkuyla karşılandı. Sahnenin üstündekiler de önündekiler de bu buluşmaları özlemişti. 

2015 yılında Umut Kuzey’in ekibinden ayrılan Deniz Kahya, o yıl İzmir Seferihisar’da 6 – 9 Ağustos tarihleri arasında Alive Open Air’ın gerçekleşeceğini açıkladı. 20 – 23 Ağustos tarihleri arası Zeytinli Rock Festivali’yle sadece 10 günlük bir ara olması organizatörer arasında gerilime neden oldu. Festivaller öncesi organizatörler, aynı gün, aynı radyo programına bile telefonla bağlanmak istemediler. Kötü hava şartları Alive Open Air’ı vurmuş ve büyük zarara neden olmuştu. Reklam ve afişte yer alan isimlerle Zeytinli Rock Festivali ise katılımı katlayarak ilerledi.

2016’da Zeytinli Rock Festivali ciddi bir problemle karşılaştı. 24 – 28 Ağustos tarihleri arası olacağı duyrulan festivalin, OHAL gerekçesiyle iptal edileceği duyuruldu. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök araya girdi. Dönemin içişleri Bakanı Efkan Ala’yla görüşüldü ve kriz atlatıldı.

Bu yıl yine Umut Kuzey, göz dolduran bir afişle 5 – 9 Temmuz tarihlerinde Kuşadası Rock Festivali’ni duyrurdu. Ardından 20 – 23 Temmuz tarihleri arası Bodrum Rock Festivali duyurusu geldi. Yine iki festival arasında 10 gün gibi kısa bir süre vardı ve Bodrum organizasyonunda yine Umut Kuzey ekibinden ayrılan bir başka isim yer alıyordu; Serdar Meriç. 

Bodrum Rock Festivali’nden Kuşadası Rock Festivali’ne çıkacak bazı isimlere teklif gitti. Bir yanda 3 yılda deneyim kazanmış bir organizasyon, öte yanda ilk kez yola çıkacak bir başka organizasyon vardı. Bu ayrıntı bir yana, profesyonel organizasyon dünyasında anlaşama yapan bir isim, peşi sıra gelen bir başka yakın tarihli organziasyonu kabul etmez. Etik anlayış bir yana, bu sözleşme maddesi olarak bile yer alabilir. Buna rağmen Kuşadası Rock Festivali’nde çıkacağı duyurulan kimi isimler, Bodrum Rock Festivali’nde yer alamayacağını belirttiğinde “paracı” ve “korkak” olmak gibi ilginç ithamlarla karşılaştı. Pentagram her iki taraftaki organizatörleri kırmamak ve bu anlaşmazlığın dışında kalmak adına bir fedakarlıkta bulundu ve her iki festivalde de yer almayacağını duyurdu.

Hal böyleyken önümüzdeki günlerin hava durumuna bir göz atalım. Meteorolojik açıdan ne olacağı daha belli değil. Bu yıl bahar bile daha ancak Haziran'da geldi. Her iki organizasyona da güneşli günler dilemek gerek. Ancak durulmak bilmeyen siyasi çalkantılarla hep sıcak kalan gündem, organizatörleri bunaltabilir. Halen olup bitecek tüm etkinlikler, OHAL gölgesinde sürmekte. Daha dün, dünyanın en namlı festivallerinden Rock am Ring, bir terör eylemi endişesiyle durduruldu ve festival alanı boşaltıldı. Bu durum bu yılki festivallerin karşısına “Bakın Avrupa’da bile” cümlesiyle başlayacak yeni problemler çıkartabilir. Sonuç olarak 10 binlerce gencin bir araya gelmesi beklenen etkinliklerde, devletin sağlayacağı güvenlik bir yere kadar olabilecekken, organizatörlerin alması gereken özel güvenlik önlemleri kat kat artmakta. Her organizatörün güvenlik anlamında kendi OHAL koşullarını oluşturması da artı maaliyet getirecektir.

Festivaller atmosferine girerken karanlık bir hava raporu sunmak hoş değil. Ama ufuktaki bulutları da görmemezlikten gelmemeli.  

Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz