• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

GENÇLERİN SEVGİLİSİ GİTAR

Yazan: Sezen Cumhur ÖNAL (Siz, 1966)

Zaman zaman gazetelerde okursunuz “...dakikada 48 bin lira kazanan Beatles gurubu, Amerika turnesi dönüşü Gitarlarını açık artırmayla satışa çıkaracaklar... Daha şimdiden gitarlar için meraklılar fiyat biçmeğe başladılar:” Sizler dergiyi elinizde tuttuğunuz şu saatlerde, bahsi geçen bu enstrümanlar çoktan satılmış olmalı.

Bu gitarlarla her biri “Milyoner” olan Beatles dörtlüsü elemanları, kendilerinden önce aynı enstrümanla müzik hayatına atılmış ustalarını utandırmadılar. Her devir, her kuşak kendi adetlerini kendi insanlarını yetiştirir. Müzik tarihinde de böyledir.

Eski çağlarda da, o günlerin müzik anlayışına göre, icra aletleri zamanla değişirdi. Keman, piyano, violansel, harp, obua ve nihayet akordeon gibi, trompet gibi, saksafon gibi jazz ve hafif müzik aletleri gözde oldu. Bugünün tek gözdesi ise gitar.

Aslı “Banco”dan geldiği söylenen Gitar günümüzde teknik buluşlarla, “elektronik” olarak en üstün şekline ulaşmıştır. Kullanılışının kolay olması, hareketli müziğe uygunluğu (Çalarken sahnede zıplama gibi seyirciyi coşturacak davranışlara imkan vermesi) ve fiyatının ucuzluğu sayesinde Gitar, 20. Asrın ikinci yarısında moda olmuştur.

Ye Ye müziğinde önemli bir yeri olan “Gitar” yüzünden “Akordeon” devri, kapanmıştır. O devirle birlikte, o güzelim tangolarda, şimdi radyolarda “dünden müzik” programlarında dinlenen şarkılar olmuştur. Bir “La Comparsita” veya 40 senelik bir İskandinav tangosu “Jalouise”, bir akordeon parçası olarak çoktan eskimiştir, hatta unutulmuştur. Günümüzde bu melodileri, ancak gitarlardan dinleyebilirsiniz. Hem de yeni bir aranjmanla. Artık o tangoları ve boleroları da. O yeni tempolarda, tanıyabilirsiniz!

Akordeon'dan gitara geçişte uzun seneler araya diğer bazı enstrümanlarda girmiştir. Fakat hiç biri Akordeon gibi bir “Altın Devir” yaşamamıştır. Yeni kuşağın müziğinde gitar, hiç şüphesiz bugün “Altın Devrini” yaşamaktadır. Elvis Presley'in, “Rock'n Roll” Kralı olarak profesyonel hayata atıldığı günden bu yana, tavukçuluk yaparken şarkıcılığa başlayan Chubby Checker'in “Twist” salgını da dâhil olmak üzere, son senelerde yeni akımlarda “gitar” en önemli yeri işgal etmiştir.

Çokluk altı telli olan, gövdesi geniş, sapı ince ve uzun, ucunda tellerin gerildiği, akort vidalar bulunan gitarlar orkestralarda çeşitli şekilde kullanılır. Basgitar, ritim gitar, solo gitar vb. Elektronik bir düzenle “Ye Ye” yapan topluluklar, bu tip gitarları tercih etmektedirler... Örneğin: Beatles, Rolling Stones, Lovin Spoonful, Walker Brothers ve Animals...

Elektrogitarlardan başka şekilde gitarlar da vardır. Bunlar hangi ülkede kullanılıyorsa, o ülkelerin özelliklerine ve folklarına uygun bir yapılışa sahiptirler. İspanyol gitarı, Havai gitar, Caribee gitarı gibi. Los adıyla tanıdığımız, “Saz Şairleri” olarak önceki yazılarımızda anlattığımız Latin gurupları bu biçim gitarları kullanırlar.”Los” topluluklarından başka bu stili klasik gitar, diye adlandırabileceğimiz biçimde gitarla isim yapan şarkıcılarda yok değil. İşte Enrico Macias, Harry Belafonte günümüzden en önemli, örneklerdir.

Son zamanlarda “Folk” bir diğer deyimle “Halk” şarkıları modasına sesleri ile katılan şarkıcıların en önemli yardımcıları gitarları ile ağız mızıkaları oluyor. Bob Dylan, Sonny And Cher, Hugues Aufray, Domenicho Modugno, Peter, Paul ve Mary üçlüsü, Tony Cucchiara , Tom Jones, Gitarlarını bu çeşit müzikte kullananlar.

Günümüzde gençlerin gözdesi “gitar” YeYe gurupları kadar, şarkıcıları tarafından da icra edilmekte. Fransızların sevgilisi Johnny Hallyday, İtalyanların gözdesi Little Tony, İngilizlerin iftihar vesilesi Clift Richard ve diğerleri. Adamo, Richard Anthony, Alain Barriere, Antoine, Donovan, Georgie Fame bestelerini bu enstrümanla yapan, sahneye gitarla çıkan ünlü sanatçılar.

Bütün bunlardan anlaşılıyor ki, plakları milyonlarca satan halkın sevgilisi şarkıcı ve gurupların şöhret ve servetlerinde, günümüzde en önemli yeri gitar işgal etmektedir. Müzik dünyasında en büyük parayı kazanan, dakikada 48 bin lira alan Beatles dörtlüsünün, şarkıcı gitaristi, Paul Mc Cartney'in İskoçya'da malikânesinin bahçesine “Gitar” biçiminde bir yüzme havuzu yaptırması, sanatçının bu enstrümana olan sevgisini göstermektedir.

Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz