• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

TÜRK GENÇLİĞİ ROCK MÜZİĞİ İLE “TEDAVİ EDİLDİ” – 1984

31 Ocak 1984 Cumhuriyet - KEMAL KÜÇÜK

3 yıl önce ABD'den Türkiye'ye geldiğinde kullandığı küpeleri afro saçları ve garip sakalı ile Türk gençliğini Rock müziğine çağıran Asım Can Gündüz, bu çağrıyı pazar günkü konseri için yinelemiş, Türk gençleri de bu çağrıyı yanıtsız bırakmamış ve Spor Sergi Sarayı'nda 2000 genç toplanmıştı.

Önceki konserlerinde "İçimizdeki Şeytanı Alalım" sloganı ile sahneye çıkan Asım Can'ın bu konseri "Asrın Rock Konseri" adını taşıyordu. "Hayranlarımız çok fazla, çünkü müzikten çok bir deşarj ortamı yaratıyoruz" diyen Asım Can'a göre "Türk gençliğinin eğitimden önce kardeşliğe ihtiyacı vardı, çünkü tüm gençlik bakımsız ve dopdolu idi. Herkes patron olmak istiyor ve birbirine gıcık oluyordu".

Bu "hasta" gençleri ancak Rock müziği ile tedavi edebileceğini söyleyen Asım Can, Türk gençliğine Allah, aile ve insan sevgisini bu konserde aşılayacağını, içkisiz, ilaçsız, efendice bir ortamda çılgınca deşarj ederek, bunca yıl anarşi içinde bunalan, horlanan Türk gençliğini rahatlatacağını belirtiyordu.

Spor ve Sergi Sarayı'nın tribünlerini dolduran gençler piste atlayıp dans edebilecekleri anı beklerken hiç kimsenin sigara içmediği gözleniyordu. Çünkü Asım Can sigara içmeyi hatta "çiklet çiğnemeyi" bile yasak etmişti gençlere.

Nihayet 12.000 wattlık ses düzeninden çıkan kulakları sağır eden bir uğultu ile konser başladı. Oturdukları yerde dans etmeye çalışan bazı gençlerin kulaklarına kağıt tıkamaya çalışmaları, tedaviden önceki gürültü narkozunun başarılı olduğunu gösteriyordu ama, Asım Can'ın müzik aralarında verdiği dersleri iyi duymalarını da engelliyordu bu kağıtlar. Pop Rock, caz Rock ve cosmik Rock'tan sonra ilk dersi "seks" konusuna ayırmıştı Asım Can. Erkek izleyicilere sesleniyordu: "Bir kıza seni seviyorum deyince ne yaparlar?... Hemen sizi ezmeye çalışır, üzerinize basarlar. Bakın ne yapacaksınız. Önce biraz hava alacaksınız, biraz kasılacaksınız ve ben senden hoşlanıyorum diyeceksiniz... Sonrası kolay... Bir yere gidip, ben senin tanıdığın erkeklerden değilim diyeceksiniz... Ve biraz içki... İç kızım iç... Biraz daha iç. Sonra, şişeyle getir oğlum... Ondan sonrası kolay." Böylece gençlerin seks sorunları çözülmüş oluyordu. Amerika'da kırmızı mor saçları, yarı çıplak giysileri ve gong makyajı ile sahneye çıktıklarında bazılarının kendilerine "manyak" dediğini belirten, ancak kendisini yalnızca "Keriman teyzesinin" anladığını ve Türkiye'de müzik yapmasını ona borçlu olduğunu belirten Asım Can "Keriman Teyze" şarkısı ile gençlere aile sevgisini aşılamaya çalışıyordu. Konser ilerledikçe Türk gençlerini tedaviden çok ameliyata hazırlayacak hissini veren ve duyma güçlüğü yaratan müzik kesildiğinde "gençler artık deşarj tedavisine" çağrılıyordu. Bu arada bir teşekkür anonsu duyuluyordu. "Sevgili Türk gençliği. Şu anda aranızda sizlere yara etmeye çalışan güvenlik mensuplarını lütfen hep birlikte alkışlayalım ve onlara efendice bir deşarjla yardımcı olalım."

Bir anda binlerce genç basket sahasını doldurduğunda 15 dakikalık ilk deşarj başlıyordu. Havada uçan montlar, kazaklar ve yukarı tribünlerde akrobat hareketlerle dans edenlerin güvenlik mensuplarına dert çıkarmadan deşarjları tamamlandı. Asım Can'ın sesi duyuluyordu. "Oğlum sen manyak mısın?... “Allah Allah" Canhıraş tar Allah sesi ile Allah sevgisinin deşarj bölümüne bırakıldığını böylece anlamış oluyordu gençler...

Böylece 2 saatlik tedavilerinden memnun kalan gençler spor sergiyi terk ederken, "go home Asım", "diskoya hayır" gibi slogan atan bazı gençlerin müzik fraksiyonları yaratmak istedikleri ancak güvenlik görevlilerince dağıtıldıkların da gözleniyordu.

Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz