• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

BU BİR PLAKTIR

Kartpostal plakları duydunuz mu hiç? 60'lı yıllarda ülkemize daha çok İtalya’dan gelen örnekleriyle bilinirdi. 78'devirde çalar, iğnenin konduğu yüzünde ünlü ressamların tabloları yer alırdı. Hatta 50'lerde Celal İnce adlı tango söyleyen bir sanatçımıza ABD'de böyle bir plak bastırılmıştı.

Prof Sny Records'u bilirsiniz zaten. Türk ortağı da bulunan Çekya'da üretim yapan bir firma. Son bir kaç yıl içinde raflarımızda gördüğümüz plakların bir bölümünü onlar üretti. Alternatif müzik üretimi yapan gruplarımız için ayrı bir özveri gösteriyorlar. Raflardaki "yerli alternatif" bölümünde markalarının payı şimdiden büyüdü.

Üretimine başladıkları yeni kartpostal plaklarla hediyelik eşya piyasasında da konuşulacaklar gibi. Robotat grubuna yaptıkları plağın illüstrasyonu Mesut Uğurlu'ya ait. Bunlar birer hediyelik eşya ve koleksiyon ürünü oldukları için bildiğimiz plaklardan daha düşük ses kalitesine sahip. Eğer diğer punk, rock, heavy metal ve alternatif türde çalışma yapan gruplara da bunlar yapılırsa nefis bir koleksiyon ortaya çıkar. Bu ilk örnek akla "Anatolian Rock Revivals"in ürünlerini getirdi. Keşke Youtube'da gördüğümüz illüstrasyonlar eşliğinde o parçalara bu plaklardan bazıları yapılabilseydi.

 

Eğer bizim de böyle bir plağımız olsun derseniz hemen bir mail atıp ayrıntıları ve fiyatları öğrenin isterseniz : [email protected] +420 724 385 114 (WhatsApp)

Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz