• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

Daha önce bilenleriniz vardır ama Korhan Futacı’nın benim hayatıma giren ilk müziği Tamburada ile oldu. Ardından DANdadaDAN, Kujo, Korhan Futacı ve Kara Orkestra, Konsturkt, Taranta Babu…

Birlikte çalıştığı isimlerden ilk aklıma gelenlerden Yasemin Mori, Gazapizm, Haluk Bilginer, Büyük Ev Ablukada,…. ve şimdi de Nova Norda. Korhan Futacı’nın müzikal geçmişine baktığımızda yorumculuğu çok çok başarılı olmakla birlikte asıl olanın enstrümanist kişiliği olduğunu, bunca projeyi yaparken adı hep önde olsa da kolektif olma konusundaki başarısını lider olabilme vasfıyla birleştirebilme kaynaklı olduğunu düşündüm hep. Şahsen tanımıyorum. Bunlar sadece yaptığı işler ve müziğinden bana geçen hisler.

Tamburada ile etnik, elektronik, modern caz sentezi ile bambaşka bir boyut yakaladı. Üstelik tek albümle 15 yıldır bilinirliğini kaybetmeyip, unutulan gruplar arasına girmemesi, keza DANdadaDAN’ın da nevi şahsına münhasır bir grup olarak yine tek albümle hala sıkı dinlenen ve sağlam fanlarının olması yaptığı işlerin ne kadar zamansız olduğunu ispatlıyor. Kara Orkestra ile zaten hem bilinirliliğini arttırdı hem de bugünkü Korhan Futacı’nın en önemli temellerini attı bana göre. Sadece kendi müziği ve gruplarına değil, birlikte çalıştığı isimlere de geçti etkisi. Yasemin Mori ile uzun yıllar birçok projede birlikte çalıştı ve Yasemin Mori’nin müziğine katkısı yadsınamaz. Büyük Ev Ablukada’nın o çok sevdiğim Hoşçakal Kadar şarkısının canlı performansında şarkıyı da bizi de uçurdu, aldı götürdü. Haluk Bilginer ile yaptığı çalışma ise bambaşka bir işti. Ve nice ortak projeler….

Şimdi de Nova Norda ile Nova Norda’nın tarzına kendisini katmış bir şarkı dinledim: “Cehennem”. Nerede yer alıyorsa oraya “Korhan Futacı Müziği”nin ruhunu üflüyor sanki saksafonuyla. Sanırım işin en büyük sırrı canı nasıl müzik yapmak istediyse yaptı ve bunu dinleyene de geçirmeyi başardı. Tutan bir iş sırf tuttu diye, kendini oraya hapsetmedi. Hoş tüm projeleri bir-iki albümde kalmasa ve hepsine bir şekilde devam etse en mutlu olacak dinleyenlerden biri de ben olurdum ama kolektif işleri sevmesiyle birlikte yapmak istediği müziğin yolunu kapatmadan ilerlediğini düşünüyorum artık.

İster kendi grubu olsun, ister başka bir grup ya da sanatçıyla ortak çalışması; Şu bir gerçek Korhan Futacı imzası diye bir şey var. Ve onun yer aldığı tüm projeleri takip etmek büyük keyif. 93’ten bu yana içinde olduğum müzik sektöründe sevmek dışında çok az müzisyenin hayranı oldum, bunların başında da sanırım Korhan Futacı geliyor. Takibe devam, her ne müzik yapıyor ve içinde yer alıyorsa…

Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz