• 13
    • 7
    • 5
    • 4
    • 1
    • 0

    Dile kolay Anatolia albümü çıkalı 24 yıl olmuş. Grubun seveni ve bittabi albümün dinleyeni olmam bir yana benim için ekstra önemi bu dönemde Pentagram’la birlikte çalışmam ve adı geçen albüm “ANATOLIA”nın tanıtımını üstlenen kişi olmamdır. Buraya birazdan geleceğim ama asıl anlatmak istediğimi anlatabilmem için az daha geriye gitmem lazım; Rock Müzik popüler seviyeye Kargo sayesinde gelmişti.

    O dönem ben radyocuydum. Çok iyi hatırlıyorum Radyo D’de şarkıyı ilk çalan ekip arkadaşım Güven Erkin Erkal olmuştu. Ki bu çok doğaldı çünkü rock müzik ondan sorulurdu; Güven radyo stüdyolarındaki arşivlerde olmayan (o zaman bilgisayarlı sistem henüz tam oturmamıştı ve CD-kaset-Dat ağırlıklı yayın yapardık.) şarkıları kendi arşivinden getirirdi ve elbette o dünyaya ait ilk bilgiler de önce kendisinde olurdu. Kargo’da ilk solistleri Deniz’in olduğu günlerden o yana Kadıköy rock tayfasının bildiği, sevdiği bir gruptu. Ama sonra bir şey olmuş ve Kargo Raks Müzik’e bağlı şirketlerden Plaza Müzik ile anlaşmıştı. Ve solist Koray Kral TV’de yayınlanan klip sonrası sadece rock camiasının değil, pop dinleyen kesimin de sevgilisi haline gelmişti.

    Şarkılar rock dinleyicisiyim diyeni bozmayan ama poptan başka bir şey dinlemeyenin de hoşuna giden bir ölçüdeydi. Elbette Kargo’ya başta Kral Tv ve Güven dışındaki radyocuların ve ulusal radyoların hepsinin yer vermesi Raks’ın o dönemki etkin tanıtım planının sonucuydu. Artık ortalık Koray diye inlemekteydi. Dönemin müzik dergileri Kargo’yu kapak yapmak için yarışıyordu. Ki bu süreç daha tamamlanmadan ben Raks’a transfer olmuş kendimi yayıncılık yanında Raks’ın tanıtım kadrosunda bulmuştum. Kargo ile neredeyse ülkenin bütün önemli şehirlerinde ve katıldığımız fuarlarda imza günleri düzenliyordum artık. Derken rocka göz kırpan ve popülerlikte ortalığı daha da dağıtan bir grup daha çıktı: AF.

    AF de yine Raks’tan ama başka bir şirketi olan S Müzik’ten bir Şehrazat projesi olarak çıkmıştı. Ve tabii Barış Manço’nun desteğini alması, onun bestesini seslendirmesi de aşırı önemli bir müzik olayıydı o dönem. Asrın ve Ferit de en az Koray kadar ortalığı yıkmış ve boy boy posterleri basılan idoller haline gelmişlerdi. O dönemki imza günleri furyama artık AF da eklenmişti. Ki adı geçen bu 2 grup da benim can simidimdi resmen. İmza günlerinin dolup taşacağından emin olduğum, kilometrelerce kuyruklara alışık olduğum en başarılı imza günlerine imza attık birlikte. Ve sayısız konserlere… Raks sektörün devi olarak tüm müzik türlerinin en iyisini elinde bulunduruyordu ama Rock konusunda önemli bir adım atmış o güne kadar daha marjinal adlandırılan plak şirketlerinin elindeki kaleyi de kendi bünyesine almıştı. Rock müziği popüler kılması, daha genel kitleye sevdirmesi de cabasıydı.

    Derken benim radyoculuk hayatım önce haftada bire inmiş ve sonrasında vakitsizlikten tamamen bitmiş ve ben müzisyen tanıtımlarına ağırlık vermeye başlamıştım. Daha çok sevmiştim bu alanı ve bu yönde ilerliyordum. Artık sonu Raks Halkla İlişkiler Müdürü olmamla bitecek yeni bir yoldu bu benim için. Kargo ve AF ile muhteşem organizasyonlara imza atarken gelen bir haber beni çok heyecanlandırmıştı. RAKS Müzik yine partner müzik şirketlerinden Deniz Müzik ortaklığı ile aynı dönemde Egoist ve Acil Servis’i çıkarıyordu. Bu resmen kafa tutmaydı çünkü bu iki grubun popüler müziğe yakından uzaktan alakası yoktu. Ve Türk Rock Tarihimizde önemli yeri olan Egoist ve Acil Servis’in de basın sunumlarını ve tanıtımlarını ben üstlenmiştim. Yine tüm listelerde yer alıyorduk, kliplerimiz Kral TV’de yayınlanıyordu ve belli bir kitle üzerine ulaşmış iki proje daha Raks’ın gücü ile popülerleşmeden popüler dünyada yer alabilmişti.

    Ve Final Pentagram ile oldu. Pentagram o dönem zaten devdi ama Raks’la birlikte bambaşka bir boyuta geçti bana göre. Pentagram’a özel hazırladığımız basın tanıtım kitlerinden, kliplerine şu an bile üzerine çıkılabilmesi zor bir projedir.

    Kargo’yla başlayan ve Pentagram’la süregelen zamanda hepsi çok özenli sunuldu, tanıtıldı, kliplendi. Popüler dünyanın içinde kendileri olarak kalmaları sağlandı, dinleyenleri ve bilenleri arttı yanlış olur, onlar sayesinde rock dinleyicisi arttı. Yeni nesil bir çok gencin rock dinleme nedenidir yazımda adı geçen gruplar. Şimdiyle kıyasladığımızda günümüz iletişim devri içinde böyle özenli proje sunabilen çok çok az oluşum var. Şarkıyı sadece yayınlayan olmak yeter mi? Yetmiyor ve kalite ortada.

    Dipsel Not: Anı yazmak en zorlandığım ve hatta Güven yüreklendirmeden önce yazmaktan imtina ettiğim bir alandı. Zor çünkü; özellikle 3. Şahısları da kapsıyorsa. Herkesin hikayesi farklı. Yazdıklarıma katılmayan grup elemanları olabilir mesela, detayları farklı yaşayan ya da farklı hatırlayıp anlatacak olan. Benim bile aynı olayı yaşadığım anda, 5 sene sonrasında ve 20 sene sonrasında farklı hatırlama ihtimalim olduğu düşünülürse bu çok çok doğal bir şey. Umarım farklar minik detaylardadır ve umarım o zaman hissettirdiklerimi aksettirmeye çalıştığım hislerde kalmışızdır çoğumuz.

Okumaya devam edin
Yorumlar (0)
Yorumunuz maksimum 180 karakter içerebilir.
Daha fazla karakterde yorum yazmak için Giriş yapabilirsiniz yada Üye olabilirsiniz